Friday, Mar 26th

Adjudicator's Choice - Ballet 8 Years & Under

The Dr. J. Sidorov Trophy

McKenna Leighton-Sankey

Adjudicator's Choice - Stage 8 Years and Under

The Dr. J. Sidorov Trophy

Abby Baker

Most Memorable Performance 8 Years and Under

In Memory of Brooklyn Matson

Mia Lan

Outstanding Variety Performance - Open Age

The Dance Your Hart Out Trophy

Siphesihle van Dijk

Outstanding Acrobatic Performance - Open Age

The Chang Family Trophy

Catherine Phuong

Outstanding Lyrical Performance - Open Age

The Art in Motion Scholarship

Sydney Harris

Outstanding Hip Hop Performance - Open Age

Clarke Action Photography Scholarship

Can You Keep Up, Art in Motion

Outstanding Song and Dance Performance - Open Age

Clarke Action Photography Scholarship

Verucca Says, Brielle and Stephen Beard

Outstanding Cultural Specific Performance - Open Age

Clarke Action Photography Scholarship

Musawenkowski van Dijk

Outstanding Tap Performance - Open Age

Thomas Flynn Trophy 

Elisha Flynn – Doucette Realty Scholarship Scholarship

Cupid Shuffle, Hannah Swanson and Katie Leblanc

Jazz Style and Presentation - Open Age

Krebbs Family Trophy

PG Dance Festival Scholarship

Braya Kluss

Ballet Style and Presentation - Open Age

Sonia Fabian Trophy

PG Dance Festival Scholarship

Victoria Cho

Outstanding Modern/Contemporary Performance – 12 Years and under

Excalibur Theatre Arts Trophy and Scholarship

Izzie Croot

Outstanding Modern/Contemporary Performance – 13-18 Years

Excalibur Theatre Arts Trophy and Scholarship

Taylor Jackson

Most Promising Dancer – 12 Years and under

Jellison Dance Studio Trophy

Performer's North Scholarship

Keilly Leong

Most Promising Dancer – 13 to 18 Years

Performer's North Scholarship

Hashanah Cabug-Os

​Outstanding Performance –19 and Over

PG Dance Festival Trophy

Performer's North Scholarship

Folkloric Gypsy, Heart of the Hart studio


Outstanding Ballet/Modern Duo Open Age

Clarke Action Photography Scholarship
Blood for Blood, Brooklyn Truant and Erin Rowe

Outstanding Stage Duo Scholarship Open Age

Art In Motion Scholarship

Don’t Worry About Me, Karlie and Laura Fudger

Innovative Contemporary Soloist - 16-18 Years

Method Dance Scholarship

Brielle Hamelin

Most Memorable Performance

The Kindermann Family Trophy

The Kndermann Family Scholarship

Paradise Lost, Small Modern Group, DAPR

Adjudicator’s Choice Choreography – Modern

Leah Jackson Memorial Trophy

PG Dance Festival Scholarship
Ashley Burmaster, Island of No Trust

Adjudicator’s Choice Choreography – Ballet

PG Dance Festival Scholarship

Alison Sherman, Chorus Line 


Madeline Kozoris Memorial Award

Dancer's Choreography

Jordyn Krezanoski

Outstanding Dance Performance - 13 Years and Over

Barb Holmes Memorial

PG Dance Festival Scholarship

Bronwen Bennett

Outstanding Dance Performance - 13 Years and Over

Dance Your Hart Out Scholarship

Sophie Soderburg

Outstanding Dance Performance - 13 Years and Over

William Kordyban Memorial

Carrier Lumber Scholarship

Mia Friesen

Outstanding Dance Performance - 13 Years and Over

Kode Contracting Scholarship

Kristan Tabora

Outstanding Dance Performance - 13 Years and Over

Kode Contracting Scholarship

Morgan Lawrence

Best You Can Be Award - 15 Years and Under

Bunny Murray Memorial Trophy

Russell/Murray Family Scholarship

Sylvie Swanson

Outstanding Dance Performance - 16-18 Years

Enchainement Dance Centre Scholarship

Anja Tillmans

Outstanding Dance Performance - 16-18 Years

Enchainement Dance Centre Scholarship

Sara McGowan

Outstanding Dance Performance - 16-18 Years

Enchainement Dance Centre Scholarship

Anja Tillmans

Overall Dance Excellence - 16 -18 Years

PG Dance Festival Trophy and Scholarship

Emily Jane Photo Session

Kendra Hamelin